Najava: BSK – Omarska

Category: Najava Comments: Nema komentara

BSK  – OMARSKA

Srijeda, 27.mart u 15:30

GRADSKI STADION U BANJALUCI

Nakon predivne pobjede protiv Laktaša nema vremena za odmor. Omarska već u srijedu gostuje kod odlične ekipe BSK-a, što znači da Omarska ima dobre šanse za pozitivan rezultata, jer protiv najboljih igra najbolje.

Utakmica se , ponavljamo, igra već u srijedu sa početkom u 15:00 časova, a igra se na gradskom stadionu u Banjaluci, tako će Omarska nakon 25 godina zaigrati na našem najvećem stadionu. Lijep povod da se brojni navijači u srijedu zapute u Banjaluku i podrže fudbalere Omarske u borbi za opstanak.

Ostaje mali žal što je raspored tako htio da gostovanja Omarske u Banjaluci i Prijedoru ovog proljeća budu za vrijeme radne sedmice, ali smo sigurni da podrška vjerne publike neće izostati.

Takođe, žal je i što u srijedu zbog kartona neće nastupiti Krecelj, pa će izostati duel dva fudbalska majstora Krecelja i Perovića. Što se tiče ostalih igrača, trebali bi svi biti na raspolaganju treneru Keranoviću.

Šta reći o BSK-u. Ekipa sa nekoliko vrhunskih igrača (Runić, Radulović , Perović) te sa talentovanim mladim igračima  koji imaju veliku želju za dokazivanjem. Odlična ekipa, ali kako rekosmo, Omarska je do sada najbolje igrala protiv najboljih ekipa, pa neka tako bude i u srijedu.

Međusobni susreti

Omarska i BSK su do sada odigrali 15 susreta (6 prije rata) i BSK je mnogo uspješniji. Prvi put smo koplja ukrstili u sezoni 1980/81 u okviru Međuopštinske lige. Mi smo bili još  uvijek svježi u toj ligi, a  BSK sa šampionskim ambicijama. U Banjaluci smo poraženi čak 6-0 (3 gola Grahovca), a  moglo je biti i ubjedljivije. U Omarskoj je BSK takođe bio bolji i slavio sa 1-0. Preostala 4 susreta smo odigrali u okviru regionalne lige. U sezoni 86/87 u Banjaluci je bilo 2-0 za BSK,  a u Omarskoj 1-1. Izjednačio je Romanić Milenko sjajnim šutem, lopta je pogodila stativu i završila u mreži. U sezoni 87/88 BSK je slavio 3-2 u Banjaluci, a  Omarska je kao domaćin slavila prvu  prvenstvenu pobjedu  1-0, sjajnim golom Janjića iz slobodnjaka sa više od 30 metara. U prvom posleratnom susretu 2013-te Omarska je bila ubjedljiva i slavila sa 4-0, iako je BSK na početku susreta promašio dvije stopostotne šanse, međutim ravanširao nam se potpuno u proljeće nanijevši nam poraz od čak 7-0 i to u utakmici koja je odigrana u Krupi na Vrbasu. U sezoni 2014/15 BSK je šokirao Omarsku u poslednjim trenucima preokrenuvši vođstvo Omarske od 1-0 u poraz 2-1. Tek na osmom gostovanju kod BSK-a, Omarska je uspjela ostati neporažena.

1980/81    0-1        0-6

1986/87    1-1        0-2

1987/88    1-0        2-3

2013/14   4-0         0-7

2014/15   1-2         1-4

2015/16   2-1          0-1

2016/17   1-0         0-1

2017/18  4-0          2-2

2023/24  1-0

Predstavljamo BSK

Fudbalski klub BSK (Banjalučki Sportski Klub) osnovan je 1932. godine. Inicijativni odbor za osnivanje kluba sačinjavali su: Asim Maglajić, Muho Abazagić, Mehmed Cerimagić, Abaz Halimić, Munib Husedžinović, Edhem Kapetanović, Arif Muhurdarević, Džemal Mujezinović, Mujo Omerbašić, Hilmija Muftić i dr. Prvi predsjednik kluba bio je Avdija Hasić a sekretar Kemal Bahtijarević. Klub se od svog osnivanja takmičio sve do 1941. godine, odnosno do Drugog svjetskog rata. U tom periodu generaciju BSK činili su: Esad Bahtijarević, Ahmet Kulenović, Alija Osmančević, Miralem Džinić, Hajro Bešić, Besim Parić, Mustafa Hadžidedić, Nedžad Švraka, Emin Cejvan, Danko Mitrov, Fadil Šerić, Muharem Ganić…

Posle Drugog svjetskog rata BSK je obnovljen 1952. godine, a velike zasluge za obnovu kluba imali su Vlado Kuzinkijević, Mujo Medić, Drago Jokić, Ibro Karabas, Kosta Jocić… za prvog poratnog predsjednika bio je izabran Vlado Kuzinkijević. Jedan od najvećih uspjeha klub je ostvario 1968. godine plasmanom u Drugu saveznu ligu Jugoslavije. Osvajanjem prvog mjesta u Krajiškoj zonskoj ligi i nakon kvalifikacija u kojim su, pored BSK-a učestvovali i GOŠK (Dubrovnik), Jedinstvo (Brčko) i Bosna (Sarajevo), ostvaren je plasman u Drugu saveznu ligu grupa „Zapad“. Najveći uspjeh u klupskoj istoriji ostvarili su: Zlatan Pavčić, Hazim Omerbašić, Boro Kuburić, Sead Pašić, Esad Bašić, Izudin Smaiagić, Slobodan Radulj, Ibrahim Krslak, Teofik Blagajčević, Rade Crnomarković, Salih Jusufović, Miroslav Odić, Mujo Koljenović, Hikmet Kusmić, Smail Hodžić i Almaz Muratagić, na čelu sa trenerom Mehmedom Dervišićem. Među drugoligašima BSK se zadržao samo dvije sezone. U prvoj sezoni u grupi „Zapad“ 1968/69. godine osvojio je dvanaesto mjesto, a naredne 1969/70. godine petnaesto mjesto. U Baražu za opstanak u Drugoj saveznoj ligi BSK je igrao sa Lokomotivom iz Zagreba. U Zagrebu u prvoj utakmici rezultat je bio 2:2 a u revanšu BSK je kao domaćin izgubio 1:0 i ispao iz Druge lige. Najubedljiviju pobjedu kao drugoligaš BSK je ostvario protiv Istre iz Pule 20. aprila 1969. godine rezultatom 5:0.

Nakon ispadanja iz Druge savezne lige BSK je nastavio takmičenje u Krajiškoj zonskoj ligi i do početka 1990. godine se takmičio u nižem rangu, regionalnoj i republičkoj ligi Bosne i Hercegovine, koja je u različitim vremenima imala razne organizacione nazive. Godine 1990. BSK se plasirao u Međurepubličku ligu, koja se naredne godine rasformirala.

U prvenstvima Republike Srpske banjalučki BSK je svoje prvo takmičenje odigrao 1995/96. godine u Prvoj ligi Republike Srpske, u grupi Zapad gdje je na kraju prvenstva osvojio šesto mjesto. U narednoj sezoni osvojio je jedanaesto mjesto i nije uspjeo da sačuva status prvoligaša, jer je bila reorganizacija i osnivanja zajedničke Prve lige. U Drugoj ligi grupa Banja Luka BSK je 1997/98. godine bio prvak lige i već posle jedne godine vratio se u Prvu ligu. Od povratka u Prvu ligu do 2010. godine BSK je među rijetkim klubovima koji su sve sezone odigrali u društvu najboljih. Najbolji plasman ostvario je u sezoni 2009/10. godine kada je osvojio treće mjesto. Taj najveći uspjeh u prvenstvima Republike Srpske ostvarili su: Milan Bijelić, Siniša Marčetić, Oleg Damjanić, Bojan Sladojević, Danijel Đurić, Miloš Babić, Ognjen Kremenović, Nikša Dimitrijević, Milenko Devušić, Siniša Radoja, Milan Stanivuković, Dragan Benić, Vladimir Strika, Žarko Bakić, Ognjen Damjanović, Miroslav Aleksić, Perica Ivetić, Dario Gračanin, Nenad Novaković…

BSK je tenutno u krizi,  jer je 2011 godine ispao iz prve lige i od tada je igrao na drugoligaškom zapadu, a kasnije i u Regionalnoj ligi. 2022 godine brigu o BSK-u preuzima Borac i BSK se vrlo brzo za dvije godine vraća među prvoligaše RS.

BSK je dobar rezultat ostvario i u Kupu BiH kada je dva puta stigao do osmine finala 2001/02. i 2006/07. godine.

Tags:  

Ostavite tekst odgovora

4O4