Omarska – Tekstilac
Nedjelja, 8.septembar u 16:30
Nakon neočekivanog poraza u Srpcu pred Omarskom je novi izazov. U nedjelju u Omarskoj gostuje Tekstilac, prema svim najavama najveći konkurent u borbi za titulu i svakako derbi kola, a možda i jesenje polusezone.
U Tekstilcu je ovog ljeta bilo veoma burno. Promjenjena je skoro kompletna ekipa i djeluje da još uvijek nije završen prelazni rok. Na samom početku pripremu, dotadašnji trener Omarske, Milan Stanivuković je iznenada napustio Omarsku i preuzeo Tekstilac i sigurno je da je možda i najveći adut gostiju, jer savršeno poznaje našu ekipu. Mnogo nade gosti polažu i na golmana Lončara, koji je ponikao u Omarskoj i kojem je ovo prvi seniorski angažmana, a koji takođe odlično poznaje napadače Omarske.
Međutim, čini se da se ekipa Tekstilca još uvijek nije uigrala i u Omarsku dolazi sa samo tri boda na svom kontu. Veoma loše su startovali u prvenstvu i pobjeda u Omarskoj im je imperativ.
Sa druge strane, Omarska je furiozno ušla u prvenstvo, tri pobjede, gol razlika 10-1 i kako rekosmo kiks u Srpcu. Ipak, poraz u Srpcu je posljedica ogromnog broja propuštenih prilika i što bismo rekli, jedan od onih dana. Utakmica sa Tekstilcem je prava prilika za povratak na pobjednički kolosijek i da pokažemo da je u Srpcu samo bio loš dan.
Na utakmici u Srpcu je došlo do gužve na terenu, nakon koje je pokazan crveni karton Rosiću. Ipak, nakon pregledavanja snimka, taj karton je poništen, a suspendovan je Rastoka i njega neće biti u sastavu u nedjelju. Ostali su svi tu.
Dakle, pred nama je derbi u nedjelju, utakmica koja bi mogla u mnogome odrediti dalji tok prvenstva.
Međusobni susreti
Omarska je protiv Tekstilca odigrala ukupno šesnaest susreta, sve nakon rata. Tekstilac je ekipa koja nam je odgovarala i protiv koje smo uglavnom bilježili dobre rezultate. Prve tri posleratne sezone smo zajedno bili u drugoj ligi – grupa Prijedor. U okviru sedmog kola smo gostovali u Derventi i zabilježili prvu poslijeratnu gostujuću pobjedu, 3-2. Miljević je postigao dva gola, a Delić jedan. I u sledećoj sezoni smo oba puta savladali Tekstilca, teže u Omarskoj gdje je pobjednika odlučio Sijena. Tek u trećem domaćem susretu u Derventi, Tekstilac je uspio odigrati neriješeno i osvojiti bar bod. Nakon desetogodišnje pauze putevi su nam se ponovo ukrstili u sezonama 2008/09 i 2009/10 i opet je Omarska bila uspješnija, s tim da je i Tekstilac u proljeće 2009 godine uspio zabilježiti prvu pobjedu od 1-0. Međutim, u poslednje vrijeme je Tesktilac bio uspješniji i već šest susreta Omarska ne zna za pobjedu.
16 7 4 5 22-22
Predstavljamo Tekstilac
Dvadesetih godina dvadesetog vijeka (1919 godine) u Derventi je osnovan sportski klub pod imenom Dečko. U vrijeme osnivanja, fudbalska igra nije bila popularna a glavni promoteri bili su školarci i tadašnji intelektualci. Na samom početku su i trenirali i igrali na sadašnjem „Ilmanu“. U okviru Tekstilne fabrike ,,Ukrina,, 1923 godine osnovan je fudbalski klub Tekstilac. Nekoliko godina kasnije formirani su sportski kolektivi pod imenima Dobor, Željezničar, Sloboda te Građanski koji je osnovan 1930 godine. Građanski je ostavio najviše traga u fudbalskim zbivanjima do drugog svjetskog rata kada je ugašen. Poznatiji igrači toga vremena bili su: Rudi Mihalj, Slavko Pudić, Muhamed Mulabegović, Braća Hadžiagić itd…
Nakon drugog svjetskog rata, na fudbalsku pozornicu kročio je FK Tekstilac. Možda je bilo i drugih imena od kojih se spominje FK Borac (koji je postojao vrlo kratko) pa tek poslije FK Tekstilac koji se na fudbalskoj pozornici održao do danas. Kraći period (zbog sponzorstva) FK Tekstilac se zvao i GP Rad Derventa. Najpopularnije ime fudbalskog kluba na području grada Derventa je svakako „FK Tekstilac“ Derventa.
FK Tekstilac je nosilac razvoja fudbalske igre i sporta na prostoru opštine Derventa, te sa dosadašnjim rezultatima kroz različite rangove takmičenja i skoro 100-godišnjim postojanjem ubraja se u starije i bolje organizovane sportske kolektive na Balkanu. Lokacije fudbalskih terena kroz istoriju su mijenjane (Ilman, igralište na mjestu sadašnje kasarne sa nekoliko stotina sjedećih mjesta, Sajmište, Stadion FK Tekstilac koji je srušen radi opšteg interesa grada) a FK Tekstilac sada nastupa na stadionu FK Tekstilac koji je u okviru sportskog centra grada Derventa.
Popularni „krojači“, kako su ih zvali zbog imena Tekstilac, pored dobrih rezultata iznjedrili su i poznate igrače koji su nastupali za mnoge klubove u zemlji i izvan granica naše zemlje. FK Tekstilac, igrači, članovi kluba i uprava su uvijek pošteno, dostojanstveno i u duhu sportskih normi predstavljali grad i njegove građane na sportskoj pozornici, što čine i danas. U Tekstilcu je nekad igrao poznati hrvatski nogometni trener i bivši hrvatski izbornik Mirko Jozić.
Klub je veoma brzo uspio da se plasira u Republičku ligu posle II svjetskog rata, a zatim 1951 godine i u II saveznu ligu Jugoslavije,u kojoj se zadržao samo jednu sezonu, jer je osvojio pretposlednje 15 mjesto i ispao. Tekstilac je kao pobjednik svoje grupe u sezoni 1957/58 igrao kvalifikacije sa Borcem iz Banja Luke i Dalmatincem iz Splita za ulazak u II ligu Jugoslavije, grupa zapad. Prvo mjesto osvojio je Borac, koji se plasirao u II ligu, dok je Tekstilac u kvalifikacijama bio jedino bolji od Dalmatinca kog je pobjedio na oba susreta, 3-1 u gostima, a u Derventi sa čak 8-3.
Veliki uspjeh Tekstilac je zabilježio 1950, kad je igrao kup takmičenje Jugoslavije.Te godine klub je stigao do osmine finala, gdje je poražen od Sarajeva sa 8-1. Do te runde, Tekstilac je izbacio ekipu Srema iz Sremske Mitrovice sa 2-1,a u šesnaestini finala i Gregorič iz Jasenica rezultatom 2-1. Te iste godine ostvario je dobar plasman u Republičkoj ligi BiH, kad je osvojio peto mjesto. Odlične rezultate Tekstilac je bilježio u periodu 1960-1968, kada je ekipu predvodio sjajni Faruk Tarbar. Tada je utakmice Tekstilca na starom stadionu pratio veliki broj gledalaca. Posebno je u sjećanju sezona 1966/67 kada je Tekstilac u prva tri meča pobjedio Radnik iz Bijeljine sa 5-0, potom Zvijezdu Gradačac takođe 5-0 i na kraju Budućnost iz Banovića sa 5-1. Te mečeve je znalo pratiti i po 1500-2000 gledalaca.
Sedamdesetih godina, Tekstilac je ponovo nastupao u Republičkoj ligi u sezonama 1977/78 i 1978/79. U prvoj sezoni osvojio je peto mjesto a u drugoj trinaesto mjesto i ispao.Takmičenje je klub nastavio u Regionalnoj ligi sjever. Reorganizacijom takmičenja, Tekstilac se ponovo vratio među članove Republičke lige u sezoni 1989/90, gdje je i ostao do 1992 godine kada je klub prestao sa radom zbog izbijanja rata u BiH.
Od sezone 1995/96 Tekstilac se takmiči u prvenstvima Republike Srpske. Na osnovu svojih uspjeha klub je te sezone uvršten u II ligu RS – grupa Prijedor, gdje je uspio da osvoji sedmo mjesto. U naredne dvije sezone Tekstilac osvaja slabija mjesta i ispada 1998. godine. Potom je uslijedilo takmičenje u Regionalnoj ligi Doboj, gdje se Tekstilac zadržao pet sezona, sve do reorganizacije takmičenja 2002/03, kad je osvojio četvrto mjesto i tako izborio drugoligaški povratak. Treba napomenuti da se klub u sezonama 2000/01 i 2001/02 takmičio pod imenom Rad Derventa, ali da je na ljeto 2002 ponovo vratio svoje staro ime. Tekstilac se takmičio u II ligi – grupa centar i u sezoni 2004/05 zauzima poslednje mjesto i ponovo ispada, ali se ponovo i vraća nakon osvojenog prvog mjesta u Regionalnoj ligi POR Doboj u sezoni 2006/07. U sezoni 2009/10 Tekstilac ponovo zauzima poslednje mjesto među drugoligašima i ispada treći put, ali se brzo vraća nakon osvojenog prvog mjesta u Regionalnoj ligi centar u sezoni 2010/2011, te prelazi u II ligu grupa zapad.
Uspon kluba je počeo 2011. godine kada su nadmoćno postali pravci Regionalne lige Centar i vratili se među drugoligaše. U prvoj sezoni nakon povratka Tekstilac je tek kroz baraž sa ekipom Budućnosti iz Šargovca obezbjedio opstanak, a u sledećoj sezoni su završili kao treći i igrali u baražu za plasman u prvu ligu. Ipak, bolji u baražu je bio Borac iz Šamca. U sezoni 2013/14 osvojili su šampionsku titulu i obezbjedili plasman u Prvu ligu RS u kojoj su se takmičili deset sezona, da bi 2023. godine ispali u drugu ligu.
Osim sportskih uspjeha, izvršeni su i radovi na infrastrukturi pa su na stadionu u Derventi izgrađene moderne pokrivene tribine i pomoćni teren sa plastičnom travom.
Ostavite tekst odgovora
You must be Prijavljeni Objaviti komentar.