Analiza sezone 2019/20

Category: Vijesti

Druga prekinuta sezona u istoriji kluba. Sezona 1991-92 je prekinuta u martu 1992 zbog početka rata u BiH, a ova je prekinuta takođe u martu zbog epidemije izazvane virusom Corona.

Omarska je uspješno okončala i ovakvu okrnjenu sezonu. Naime, Omarska se već sedam godina u kontinuitetu takmiči u okviru druge lige RS – grupa zapad, a ovu sezonu je završila na zadovoljavajućem osmom mjestu, sa učinkom od 7 pobjeda, 7 poraza, jednim remijem i gol razlikom 34-33. Na kraju veoma zadovoljavajuće, jer se osjećala neka letargičnost i nedostatak elana koji je Omarsku krasio poslednjih desetak godina. To je posljedica sveopšte letargičnosti  u društvu i u FSRS (koji je bio zaokupljen borbom za vlast) pa je situaciju u našem klubu i bolja od društvenog prosjeka, posebno kod mlađih selekcija.

Što se tiče prvog tima, uobičajeno nije bilo mnogo promjena. Ipak, veliki udarac za naš klub su bili izostanci Hrvaćanina i Delića, koji se nisu uspjeli oporaviti od povreda i kojima je neizvjestan nastavak karijere, a posebno se u jesenjem dijelu osjetio nedostatak Romanić Bojana, koji je prestao sa igranjem zbog obaveza na poslu. Ne treba trošiti riječi, jer je opštepoznato da je Bojan duže od deset godina stub odbrane, nezamjenjiv na mjestu štopera, alfa i omega našeg kluba, primjer svima i po ponašanju i po igrama na terenu, jedan od onih fudbalera koji pravi razliku i kojeg vole i poštuju i naši, ali i protivnički i igrači i navijači. Međutim, šta je tu je, morali smo nastaviti bez Bojana. Osim ove trojice, klub su napustili i Vučenović, Majstorović i Dobraš koji su se vratili u Brzi iz Busnova.

Što se tiče pojačanja, u klub su se nakon nastupa u mlađim selekcijama drugih klubova vratili Vračar Milan (Krupa) i Romanić Stevica (Rudar), te Gavranović Ognjen (Brdo) koji se posvetio i radu sa mlađim selekcijama našeg kluba. Sva trojica su odigrali značajnu ulogu u jesenjem dijelu prvenstva.

Dakle, da rezimiramo. Sve je ostalo uglavnom isto. Na čelu kluba se i dalje nalazio Krecelj Svetozar, a trener je bio Milenko Vuleta. Na golu je uglavnom stajao Jokić Mladen, a povremeno ga je mjenjao Drinić Nikola. Standardni u odbrani na mjestu štopera su bili Nišević Dejan i Lajić, a bekove su igrali Jokić Marko, Anđić Vladan, te Višić i Romanić Stevica.  U sredini terena najstandardniji su bili Romanić Darko, Zdjelar, Grahovac i Vračar, a svoju minutažu su imali i Gavranović Stojnić. U vrhu napadu su nastupali Rosić, Panić i Krecelj Anando. Manju minutažu su imali i mlađani Radanović Mario, Lončar i Timarac, te Romanić Dejan i Romanić Dragan u finišu polusezone.

Što se tiče jesenje polusezone, neposredno prije početka takmičenja zadesio nas je šok, jer je FSRS donio odluku da se od sledeće sezone liga smanji na 14 klubova, pa se moglo očekivati da ispadnu čak 4 ekipe i da će se mnogo ekipa, pa i Omarska grčevito boriti za opstanak. Sa druge strane, prema najavama dosta ekipa se značajno pojačalo, u ligu su došle kvalitetne i ambiciozne ekipe Borca iz Kozarske Dubice i Slobode iz Mrkonjić Grada. Sve u svemu, očekivala se paklena jesen.

Ipak, pred sam početak prvenstva iz lige je istupio Karanovac, a u toku prvenstva se ispostavilo da su neke ekipe (Sloboda iz Novog Grada, Polet iz Broda, Proleter iz Teslića) u velikoj krizi tako da su skupili minimalan broj bodova, a čak nisu ni otputovali na po jedno gostovanje.

Što se tiče Omarske, veliki problem je bio izostanak Panića u prvih šest utakmica. Prvenstvo smo počeli loše. U prvom kolu poraženi smo kod kuće sa ubjedljivih 3:0 od ekipe Laktaša, a potom smo na gostovanju u Žeravici deklasirani sa 4:0. U tom momentu je izgledalo da su pred Omarskom teška vremena. Međutim, nakon toga, situacija se popravila i počeli smo sa boljim rezultatima. U trećem kolu smo kod kuće savladali odličnu ekipu Mladosti sa 2:1, a potom smo odigrali najbolju gostujuću utakmicu ove jeseni i sa 4:1 savladali Slogu u Srpcu.  Uspješan niz Omarska je kompletirala pobjedivši slabašnu Slobodu iz Novog Grada sa 2:1 i Omarska se našla u sigurnoj zoni nakon odigranih pet utakmica.

Potom je uslijedio težak raspored, jer smo igrali protiv tri ponajbolje ekipe u ligi i doživjeli tri poraza. Odigrali smo zadovoljavajuće na gostovanju u Doboju protiv Sloge (poraz 2:1) i kod Borca u Kozarskoj Dubici (poraz 3:1), ali smo se obrukali kod kuće protiv Ljubića i doživjeli katastrofalan poraz, čak 7-1.

U završnici prvenstva iskoristili smo dobar raspored i zabilježili četiri veoma ubjedljive pobjede kod kuće. Prvo smo sa čak 5-2 savladali veoma čvrstu ekipu Dubrava. Furiozno smo poveli 4-0 u prvom poluvremenu, a potom rutinski čuvali prednost. Slabašni Polet smo savladali sa čak 6-0, a istakao se Panić sa 4 postignuta gola. Najuzbudljivije je bilo protiv odlične ekipe Slobode iz Mrkonjić Grada, ali smo i u toj utakmici slavili ubjedljivo sa 5-2. Poveli smo u prvih deset minuta 2-0 sa dva gola Romanić Darke, u finiš se ušlo sa prednošću Omarske 3-2, ali su u poslednjim trenucima Panić i Rosić donijeli ubjedljivu pobjedu Omarskoj. Odlična serija je zaokružena ubjedljivom pobjedom protiv Sloge iz Trna, 6-1. Gosti su se dugo dobro branili, na poluvremenu je bilo 1-1, ali na kraju mogu biti zadovoljni što su primili samo 6 golova.

U ovom periodu smo poraženi na dva gostovanja, u Šamcu 3-0 i u Tesliću 2-0. Sve u svemu jesenju polusezonu smo završili na osmom mjestu sa 21 bodom (7 pobjeda i 7 poraza) dovoljno daleko od opasne zone. Rezultatski uspješno i zadovoljavajuće kada se imaju u vidu sve okolnosti.

U zimskom prelaznom roku klub su napustili Vračar Milan i Višić Aleksandar, ali smo dobili dva velika pojačanja. Vratili su se Romanić Bojan i Malešević Nemanja. Već u prvom proljetnom kolu, na gostovanju u Laktašima odigrali smo neriješeno 1-1 i nagovjestili jednu bezbrižnu, ali i kvalitetnu polusezonu, međutim ispostavilo se da je to bila i poslednja utakmica ove sezone. Naime, u drugom kolu smo trebali dočekati Jedinstvo iz Žeravice, međutim zbog epidemije izazvane virusom COVID-19, utakmica je prvo odložena, potom je prvenstvo suspendovano, a na kraju i definitivno završeno.

Ove jeseni smo svi u klubu bili zadovoljni nastupima i masovnošću naših najmlađih selekcija. Kao treneri su radili Ognjen Gavranović i Branko Rosić. Došlo je do omasovljenja članstva, na radost svih u klubu, jer ipak, najsretniji smo kad vidimo prepun teren dječaka i djevojčica, a to je i jedini garant budućnosti našeg kluba, koji se uvijek oslanjao na vlastite snage. Kadeti i pioniri su i ove godine igrali u veoma jakoj Omladinskoj kvalitetnoj ligi RS grupa zapad. Kadeti su prvi do sezone završili na trećem mjestu sa šansama da se plasiraju u samu završnicu, a pioniri su završili kao osmi, ali treba istaći da su pioniri pokazali najveći napredak tokom sezone. Predpioniri  (2009 godište i mlađi) su ove sezone počeli sa radom i kod tih selekcija je primjećeno najveće interesovanje te od njih očekujemo mnogo u narednim godinama.

Takođe, treba istaći i da su završeni krucijalni radovi na uređenju potpuno novih svlačionica u ”novom objektu”, tako da će nakon 45 godina svi fudbaleri Omarske dobiti mnogo bolje uslove za rad i treniranje, a pauza zbog virusa je iskorištena i na uljepšavanju kompletne infrastrukture, a posebno treba izdvojiti prvotimce koji su se organizovali i ofarbali ogradu oko igrališta, čime je kompletan kompleks dobio sasvim nov, mnogo ljepši izgled.

Što se tiče individualnih statistika, dominirali su Rosić Branko i Romanić Darko. MVP Titulu je drugi put zaredom zaslužio Rosić Branko, koji je jedini odigrao svih 15 utakmica. Najbolji prosjek ocjena je ostvario Romanić Darko, a njih dvojica su podjelili i titulu najboljeg strijelca sa po 8 postignutih golova.

Što se tiče same lige, na kraju je Borac iz K. Dubice osvojio prvo mjesto, a FSRS je  donio odluku o proširenju prve lige, pa je administrativnim putem popunjavao i prvu i drugu ligu. Zbog svih tih odluka iz druge lige niko nije ispao.

Utakmice

Omarska – Laktaši 0-3

Jokić 5,5, Nišević 5,5, Anđić 5,5, Višić 6, Gavranović 5,5,  Zdjelar 5 (Romanić Stevica 6), Romanić Darko 6, Vračar Milan 5,5, Rosić 6 (Jokić Marko -), Grahovac 5, Stojnić 5,5 (Radanović Mario -)

Žeravica: Jedinstvo – Omarska 4-0

Drinić 5,5, Zdjelar 5,5, Romanić S 5,5, Rosić 5,5, Romanić D 5,5 (Radanović M -), Stojnić 5,5 (Timarac -), Grahovac 5,5, Anđić 5,5, Jokić 5,5, Vračar 5,5 (Lončar -), Višić 5,5

Omarska – Mladost DS 2-1

Ilić ag , Rosić B

Jokić 7, Lajić 7, Zdjelar 7, Grahovac 7, Nišević 7, Rosić 7,5 (Romanić S -), Romanić D 7, Anđić 6,5, Vračar 6,5 (Gavranović -), Višić 7 (Krecelj -), Jokić M 7.

Sloga Srbac – Omarska 1-4

Romanić Darko 2, Gavranović, Krecelj

Jokić 7, Lajić 7, Zdjelar 7, Nišević 7, Rosić 7,5, Romanić D  7,5 (Stojnić -), Grahovac 7 (Gavranović -), Anđić 7, Vračar 7, Višić 7, Jokić M 7 (Krecelj 7,5)

Omarska – Sloboda NG 2-1

Krecelj, Rosić

Jokić 7, Jokić Ma 6,5, Zdjelar 6,5, Romanić S 6,5 (Gavranović 6,5), Nišević 7, Rosić 7, Romanić Da 7, Krecelj 7 (Stojnić -), Anđić 6,5, Vračar 6,5, Višić 6,5.

Sloga Doboj – Omarska 2-1

Lajić

Jokić Ml 6,5, Jokić Ma 6,5, Lajić 6,5, Zdjelar 6, Nišević 6,5, Rosić 6 (Krecelj -), Romanić Da 6 (Stojnić -), Panić 6,5, Grahovac  6 (Gavranović -), Anđić 6, Vračar 6.

Omarska – Ljubić 1-7

Rosić

Jokić 5,  Lajić 5, Zdjelar 5, Grahovac 5, Rosić 5,5, Romanić Da 5, Panić 5, Gavranović 5 (Romanić S -), Anđić 5, Vračar 5 (Stojnić -), Višić 5 (Jokić -)

Borac KD – Omarska 3-1

Rosić

Jokić 6 (Drinić -), Lajić 6, Zdjelar 6, Nišević 6, Rosić 6 (Stojnić -), Romanić Da 6, Panić 6, Grahovac 6, Anđić 6, Vračar 6 (Gavranović -), Višić 6.

Omarska – Dubrave 5-2

Romanić Darko, Rosić 2, Krecelj, Panić

Jokić 7, Lajić 7, Grahovac 7, Nišević 7, Rosić 8 (Stojnić-), Romanić Da 7,5, Panić 7,5, Krecelj 7,5, Jokić Ma 7, Romanić S 7 (Gavranović -), Vračar 7.

  

Omarska – Polet 1926 Brod 6-0

Panić ‘17,’20, ‘43, ‘49, Romanić Darko ‘ 38, Zdjelar ‘88(pen)

Jokić Ml -, Jokić Ma 7, Zdjelar 7,5, Nišević 7, Rosić 7 (Romanić S -), Romanić Da 7,5, Panić 9, Krecelj 7,5 (Stojnić -), Grahovac 7 (Timarac-), Anđić 7, Vračar 7,5.

 

Šamac: Borac – Omarska 3-0

Jokić Ml 6, Jokić Ma 6, Lajić 5,5, Zdjelar 5,5, Nišević 6, Romanić Da 6, Panić 5,5, Krecelj 5,5 (Romanić Z Dejan -), Grahovac 5,5 (Rosić 5,5), Anđić 6, Vračar 5,5.

Omarska – Sloboda MG 5-2

Romanić Darko 2, Krecelj, Panić, Rosić

Jokić Ml 6, Jokić Ma 6,5, Nišević 6, Lajić 6, Anđić 7, Vračar  6,5 (Romanić Dragan -), Zdjelar 6,5, Romanić Darko 7,5 (Višić -), Rosić 6, Krecelj 6,5 (Romanić Z Dejan -), Panić 7.

Omarska – Sloga Trn 6-1

Romanić Darko 2, Krecelj 2, Rosić, Romanić Z Dejan

Jokić Ml -, Zdjelar 7, Jokić Ma 7, Nišević 7, Rosić 7,5, Romanić Da 8 (Romanić S -), Panić 7, Krecelj 8 (Romanić De 7), Grahovac 7, Anđić 7, Vračar 7.

Teslić: Proleter – Omarska 2-0

Jokić Ml 6,5 (Drinić -), Zdjelar 6, Jokić Ma 6, Nišević 6, Rosić 6, Romanić Da 6, Panić 6, Krecelj 6, Grahovac 5, Romanić S 6, Vračar 6 (Stojnić -).

Laktaši – Omarska 1-1

Anđić

Jokić 6,5, Lajić 6,5, Zdjelar 6,5, Romanić Bojan 6,5, Nišević D 6,5, Panić 6,5 (Jokić Marko-), Krecelj 6,5, Stojnić 6,5, Anđić 7, Romanić Stevica 6,5 (Rosić 6,5), Malešević 6,5.

Tags:  

4O4